2011
02.13

Zend Framework (ZF) to darmowa, zorientowana obiektowo aplikacja dla PHP 5. ZF jest często nazywany ‚biblioteką komponentów’, ze względu na wiele prawie nie powiązanych komponentów których wedle uznania można używać jako spójną całość lub niezależnie. ZF dostarcza również zaawansowaną implementację modelu Model-View-Controller (MVC), który może zostać użyty do stworzenia podstawowej struktury aplikacji opartej o ZF.

Więc co to właściwie jest to MVC i czemu miałbym się tym interesować?

Model ten stał się pewnym standardem w budowaniu nowoczesnych aplikacji. Większość aplikacji budowana jest wg. jednej z trzech kategorii: prezentacji, logiki biznesowej lub dostępu do danych. Model MVC rozdziela te trzy rzeczy. ZF odpowiada tutaj za złożenie tego w spójną całość.

Więc po co właściwie rozdzielać te trzy rzeczy skoro i tak trzeba je później połączyć?

Rozdzielenie tych trzech rzeczy wpływa bardzo korzystnie na zarządzanie kodem, pracę grupową nad aplikacją. Kod staje się przejrzysty, łatwiejszy do zrozumienia i zarządzania. Każda osoba może pracować nad małym fragmentem aplikacji bez konieczności poznawania wszystkich jej aspektów.

Przyjrzyjmy się bliżej modelowi MVC:

mvc

mvc

  • Model – Jest to część aplikacji definiująca podstawową funkcjonalność. Realizujemy tutaj abstrakcję dostępu do danych. Jeżeli jest to konieczne można tu zdefiniować również fragment logiki biznesowej.
  • View (widok) – Widok określa co dokładnie zostanie zaprezentowane użytkownikowi. Zazwyczaj kontroler przekazuje do widoku dane, które widok wyświetla i formatuje. Widoki pobierają również dane od użytkownika (formularze). Jeśli szukasz kodu HTML w swojej aplikacji zgodnej z MVC to właśnie widok jest miejscem gdzie powinien się on znajdować.
  • Controller (kontroler) – Kontroler wiąże modele z widokami. Odpowiada za przetworzenie danych uzyskanych z modeli zgodnie z zapytaniem użytkownika, a następnie przekazanie ich do odpowiedniego widoku.

Więcej o modelu MVC przeczytasz tutaj.
O instalacji ZendFramework przeczytasz tutaj.
O instalacji Zend Framework 2 przeczytasz tutaj.

Podobne artykuły:

Brak komentarzy

Dodaj własny komentarz